Zapraszamy wszystkich doradców zawodowych na superwizję.
Superwizja może pełnić dwie podstawowe funkcje: wspierającą i edukacyjną.
W obszarze wsparcia oferuje przestrzeń do odkrywania i wyrażania emocji, lepsze odkrywanie i planowanie wykorzystania zasobów osobistych i kompetencji zawodowych, określenie relacji pomiędzy własnymi emocjami a udzielaną poradą.
W obszarze edukacyjnym superwizja oferuje możliwość refleksji nad treścią i procesem swojej pracy, rozwój umiejętności rozumienia, wymiany informacji i spojrzenia na własna pracę z innej perspektywy, szybsze wprowadzenie wiedzy teoretycznej do praktyki.
Ten model superwizji jest nazywany edukacyjno-rozwojowym. Jego podstawą są teorie Carla Rogersa – humanistyczne podejście do poradnictwa oraz Johna Kolba – nauka przez doświadczenie, oraz teorie komunikacji i dynamiki grup. Nauka przez doświadczenie zakłada pracę w czterech obszarach: doświadczenie, refleksja, abstrakcja, działanie.
Podczas sesji, na której omawiane są doświadczenia, istotne jest, by klient wypowiadał się z dbałością o szczegóły, ale też z dużym poczuciem bezpieczeństwa i zaufania do superwizora. Superwizor z kolei powinien podążać za jego wypowiedzią i stymulować narrację, zwracając przy tym szczególną uwagę na informacje ukryte „między wierszami” (np. ton wypowiedzi, zmiany zachowania, pomijanie informacji), ale w sposób nie oceniający, nie dewaluujący klienta.
Refleksja jest trzonem superwizji. Obejmuje ona procesy poznawcze i abstrakcji, ponadto umożliwia wgląd w przeszłość, odniesienie jej do teraźniejszości i przyszłości. Abstrakcja umożliwia klientowi lepsze zrozumienie, dopasowanie do siebie elementów układanki. W tej fazie kładzie się nacisk na werbalizację. Działanie jest fazą, która umożliwia klientowi zaplanowanie i zrealizowanie działań wynikających z superwizji. Zwraca też uwagę na osobiste aspekty, przenoszenie prywatnych przekonań i uwarunkowań doradcy na klienta.
Superwizja oprócz wsparcia osobistego daje możliwość pogłębienia rozwoju zawodowego, podniesienia kwalifikacji zawodowych, służy też jako środek zapobiegający wypaleniu zawodowemu - tak częstemu w zawodach opiekuńczych.
Dzięki superwizji doradca zawodowy:
- Otrzyma potwierdzenie własnej wartości jako osoby i jako pracownika, oraz otrzyma należne mu wsparcie.
- Lepiej zrozumie własną pracę i zdobędzie umiejętności niezbędne do dobrego wykonywania jej.
- Zdobędzie informacje na temat własnej pracy i spojrzy na nią z innej perspektywy.
- Nauczy się jak przekładać wiedzę teoretyczną na praktykę.
- Zastanowi się nad treścią i przebiegiem własnej pracy.
Koszt 1 h - 150 zł
Istnieje możliwość grupowych sesji superwizyjnych u klienta.